Dodane przez moderator on December 13, 2014

Jeśli często zadajecie sobie pytanie, jakie rękawice wybrać do gry na sztucznej nawierzchni lub na mecze na różnych, niekoniecznie dobrych boiskach, to może być tekst dla Was. Przed Wami recenzja rękawic Reusch Waorani Pro D1.

Użycie w nazwy rękawic cząstki "Pro", oznacza iż mamy tu do czynienia z modelem przeznaczonym głównie do celów meczowych. Świadczyć może o tym głównie wykonanie całego modelu oraz użyte w nim rozwiązania technologiczne. Ale zacznijmy od początku.

Wyjmując rękawice z pokrowca, pierwsze na co zwracamy uwagę to waga rękawic. Pro D1 są bardzo lekkie, w dodatku posiadają parciany pasek, z gumowym zakończeniem sygnowanym nazwą producenta oraz czerwoną pętelką, której możemy używać do rozpinania. Zastosowano go po to, by bez uszczerbku pianki można było rozpinać rzep. Zmyślne, choć nie wiem czy zwykły silikonowy języczek nie byłby lepszą opcją.

Rękawice są uszyte według znanego już designu Waorani, który był przygotowany z myślą o ubiegłych mistrzostwach świata w Brazylii 2014. Trzeba jednak przyznać, że model D1 nie zestarzał się, głównie dlatego, iż jest utrzymany w kolorystyce odmiennej od tej przygotowanej na turniej. W Pro D1 przewarza kolor czarny i biały z akcentami szarymi i czerwonymi. W przeciwieństwie do zielono-niebiesko żółtych modeli na brazylisjki mudnial, Pro D1 prezentuje się spokojnie i ponadczasowo.

Od wewnętrznej strony rękawicy w oczy rzuca się napis Reusch oraz bardzo gruba pianka D1 wyściełająca rękawice. Co ciekawe, ma ona aż 5 mm grubości, co jest rzeczą w tej chwili praktycznie niespotykaną obecnych modelach jakiejkolwiek marki. Dla przypomnienia dodam, iż w poprzednich modelach z pianką D1, miała ona maksymalnie 3,5 mm. Dlatego też pianka w Pro G1 robi tak duże wrażenie.  Wielu z Was może powiedzieć, że 5 mm pianki to za dużo, jednak trzeba powiedzieć, iż amortyzacja stoi na świetnym poziomie, a grubość jakoś specjalnie nie przeszkadzała w chwytaniu piłki. Oczywiście są tacy, którzy wolą pianki cienkie, jednak to jest kwestia gustu.

Kilka słów jeszcze odnośnie szycia i wykonania palców. Waorani Pro D1 to typowa rękawica z szyciem flat, która jednak Reusch nieco zmodyfikował. Model ten jest lekko wygięty w "szpon" z dodatkowo odwrócony do środka małym palcem. Co więcej, palec ten od wewnętrznej strony nie posiada przeszycia zewnętrznego, lecz cała krawędź poprowadzona jest szyciem negative, a więc do środka. Dodatkowo boczny panel, jest wykonany z czerwonego lateksu. Wszystko to ma spowodować, że skrajny, mały palec będzie lepiej zamykał się na piłce, dając pewniejszy chwyt.

Pozostałe palce są odszyte według regularnego, zewnętrznego kroju. Uwagę zwraca fakt, iż boczne panele nie posiadają żadnych otworów, przez które mogłoby wpaść nieco powietrza do wnętrza rękawicy. Podobnie jest z przestrzeniami na wierzchu dłoni, nad nadgarstkiem. Rękawica nie ułatwi "oddychania", chociaż ma to swoje plusy i minusy. Minusem jest właśnie brak wentylacji. Plusami fakt, iż dzięki temu np. grając na sztucznej nawierzchni nie będziemy mieli problemu z gumkami wewnątrz rękawicy. Plusem jest też to, że ręka, np. podczas zimnego dnia czy deszczu będzie utrzymywana w stałej temperaturze. Materiał ten też nie nasiąka wodą, będzie więc zawsze bardzo lekki, a po praniu będzie szybko wysychał.

Pasek, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych części tego modelu. Nie jest on zrobiony jak w meczowych modelach Nike, gdzie przez całą długość jest podszyty rzepem. Jest więc sztywniejszy i przystosowany do dwustopniowego rzepu. W Waorani Pro D1 rzep jest tylko na końcu paska, przez co jest on miękki i elastyczny. Zapięcie rękawicy jest tylko jednostopniowe, co dla wielu może być minusem, jednak trzeba zauważyć, że modele Nike, dość często się rozpinały (mimo dwustopniowego rzepu), właśnie dlatego, że pasek był bardzo sztywny. W przypadku Pro D1, rękawice się nie rozpinają, za ich odpowiednie zapięcie jest bardzo proste. Trzeba jednak powiedzieć, iż elastyczny parciany pasek nie zapewnia takiej stabilności nadgarstka jak typowe, klasyczne paski.

Podsumowując, Waorani Pro D1 to świetny model łączący cechy typowych delikatnych meczówek oraz rękawic z podwyższoną odpornością na ścieranie. Model zapewni doskonałe właściwości chwytne, zwłaszcza, gdy pianka nie jest specjalnie zakurzona za to lekko zwilżona. Pianka D1 spisuje się w warunkach meczowych bardzo dobrze, jest bardzo wytrzymała i doskonale amortyzuje mocne uderzenia. Jeśli więc szukacie wytrzymałych meczówek na trudne boiska, warto pomyśleć nad tym modelem. 

Za dostarczenie sprzętu dziękujemy Reusch Polska

Kategorie: