Dodane przez moderator on May 06, 2016

Adidas Zones Pro, w wersji kolorystycznej z pierwszego kwartału 2015 roku, to rękawice, które mocno rzucają się w oczy. Nie tylko przez kolorystykę, lecz głównie poprzez ciekawą, ale i prostą, budowę. Nie ma tu żadnej ekstrawagancji, ale jest kilka drobnych smaczków, które nadają charakter topowemu modelowi Adidasa.

I chociaż obecnie mamy do czynienia z trzecią wersją kolorystyczną tego modelu, to trzeba powiedzieć, że technicznie model Zones Pro nie uległ zmianom. Zacznijmy jednak od początku.

Rękawice otrzymujemy w foliowym, zapinanym na zamek błyskawiczny etui. Kiedyś były one materiałowe, natomiast w tej chwili są to foliowe pokrowce. Wewnątrz zestaw standardowy: rękawice, mały płyn do mycia oraz instrukcje i informacje bezpieczeństwa. Najważniejsze są jednak same rękawice.

Adidas Zones Pro sprawiają dobre pierwsze wrażenie. Korpus rękawic został w całości odszyty z neoprenu, który został wzbogacony o lateksowe panele na śródręczu, a także gumowane wstawki ciągnące się od kostek aż po końcówki palców. Design jest prosty do bólu, jednak to właśnie cechuje dobrze wyważone produkty - minimalizm i klasa. Strona chwytna (przed pierwszym użyciem przykryta folią), to dwukolorowa, meczowa pianka lateksowa w żarówiastym kolorze oraz czarnymi palcami. U dołu części chwytnej Adidas wszył w swoim modelu nakładkę z tłoczonej, czarnej pianki, której zadaniem jest ochrona i zniwelowanie ścierania lateksu w tym miejscu rękawicy.Co ciekawe, czarne palce nie są w żaden sposób naszyte na powierzchnię pianki. Ta wygląda jak pomalowana. Poczucie to wzmaga fakt, że przy dotyku, da się wyczuć wyraźną granicę pomiędzy czarnym a żółtym kolorem. Oczywiście pomiędzy palcem wskazującym a kciukiem producent wszył elastyczny materiał, który powinien zapobiec ewentualnemu rozerwaniu pianki czy szwów w tym miejscu.

Adidas Zones Pro cechują się odmienną od innych marek budową. Jak wspomniałem wcześniej, cały korpus rękawicy odszyty jest z neoprenu, przez co nie mamy w tym modelu klasycznego ściągacza velcro. Mankiet jest jednolity i wykonany z neoprenu, bez szyć czy przerw w materiale. Wpłynie to znacząco na wytrzymałość takiego rozwiązania. Pasek w Zones Pro, to także ciekawy element, który jednak był już wykorzystywany zarówno w poprzednich modelach Adidasa, jak i u innych producentów rękawic bramkarskich. Długi, mocno rozciągliwy pasek, będący w rzeczywistości elastycznym bandażem, zapewnia bardzo mocne trzymanie w nadgarstku, ma jednak tendencje do rozciągania się z czasem.

Rzepy zastosowane w Zones Pro, bazują na plastikowanym, ząbkowanym materiale, który nie strzępi się, ani nie rwie tak jak rwać się może klasyczny rzep. Nie grozi nam więc obniżenie "trzymania" tego elementu, nawet po długim czasie użytkowania. Dwustrefowy rzep wspomagany jest poprzez pętlę ułatwiającą wciąganie rękawicy na rękę, która to także pętla może służyć jako dodatkowa szlufka dla paska, stabilizując tym samym jego pozycję na rękawicy.

Gumowana kratownica naszyta na zewnętrzną powierzchnię rękawicy, wspomaga amortyzację i piąstkowanie. Sam element wygląda dość topornie, jednak trzeba przyznać, że nie pęka, ani nie rozciąga się, dzięki czemu wygląda estetycznie. Rękawice Zones Pro w recenzowanej wersji, to model ze szwami wewnętrznymi, a więc NegativeCut. Krój ten od dłuższego czasu jest uskuteczniany w modelach Adidasa, chociaż możliwe jest zamówienie Zones Pro w wersji z szyciem Flat oraz Rollfinger. Tym sposobem każdy może zamówić swóje "Adidasy" w takim kroju, w jakim jest mu najwygodniej grać.

Wytrzymałość szycia jest bez zarzutu, chociaż trzeba przyznać, że na krańcach palców widać szwy łączące piankę z korpusem rękawicy. Pomiędzy palcami, nie znajdziemy neoprenu, lecz lateksowe panele boczne, które mają wpływ zarówno na to jak palce w rękawicy przylegają do powierzchni piłki, jak i na chwytność całej rękawicy. Dzięki lateksowi, nawet jeśli palce zsuwają się z futbolówki, mamy poczucie, że boki palców także stawiają opór i asekurują trudniejszy chwyt.

Lateks w Adidas Zones Pro to specyficzna mieszanka. Niestety nigdzie nie dojrzałem informacji o tym jakiego typu to pianka, jednak trzeba sobie jasno powiedzieć, że jest to materiał świetny i typowo meczowy. Adidas nigdy specjalnie nie opisywał pianek jakimi obszywa swoje rękawice, jednak zawsze były to lateksy dużej klasy. Podobnie jest i teraz. Lateks sprawdza się bardzo dobrze, zwłaszcza w suchych warunkach (po lekkim zwilżeniu pianki), na stosunkowo dobrych boiskach, o niskim zapyleniu. Jest to pianka porównywalna z tymi, które mamy w najdroższych modelach innych firm. Na tym poziomie, produkt Adidasa nie odstaje od innych, a pod względem wytrzymałości także je przebija.

Kwestia wytrzymałości jest tutaj tym bardziej frapująca, ponieważ wydawać by się mogło, że palce w innym kolorze winny cechować się większą wytrzymałością czy chwytnością. W rzeczywistości nie zauważyłem różnicy pomiędzy stopniem miękkości czy ścieralności pomiędzy palcami a śródręczem. Stwierdzić też muszę jedno, jak na meczówki, Zones Pro to wytrzymałe rękawice.

Jeśli ktoś z Was posiadał wcześniejsze modele Allround Fingersave czy Ultimate Adidasa, ten wie, że modele te cechowały się dużą wytrzymałością. Podobnie jest w przypadku opisywanego modelu. Pod względem wytrzymałości Zones Pro wyprzedają swojego duchowego poprzednika, czyli modele Predator Pro, które do najwytrzymalszych nie należały. 
Zones Pro nie są tak mocne jak pianki z dużą domieszką lateksów syntetycznych, jednak jak na poziom rękawic meczowych należy im się wielki plus.

Topowe rękawice Adidasa, nawet w poprzedniej wersji kolorystycznej, to bardzo solidny produkt. To prosta, ale przemyślana konstrukcja, w której nie znajdziemy zbędnych ozdobników czy dodatków. Mamy za to dobrą piankę, neoprenowy korpus, dobre materiały w postaci rzepów czy mocnych, acz widocznych szwów i gdzie niegdzie odstających nitek (które jednak się nie prują).

Dyskusyjnym może być pasek, który nie każdemu może odpowiadać, jednak dobrze zapięty trzyma bardzo mocno, momentami aż za mocno. Podobnie grymasić mogą niektórzy na kolory, które jednak możemy obecnie swobodnie dobrać, oszczędzając dodatkowo na zakupie modelu z rocznika 2015.

Nie da się ukryć, że rękawice Adidasa od dawna cieszą się renomą i faktycznie Zones Pro na nią zasługuje. Mimo prostego designu, rękawice te przykuwają uwagę i dają poczucie pewności chwytu dzięki dobrej piance. Są one proste w budowie, wygodne i dobrze wykonane, z materiałów wysokiej jakości. Pytanie tylko, czy za to wszystko jesteśmy w stanie zapłacić ponad 300 złotych? W dużej mierze płacimy tutaj za markę, chociaż trzeba równocześnie powiedzieć, że - podobnie jak przy poprzednich modelach - Adidas nie oferuje swoim klientom produktu słabego. Jednym słowem - warto.

PS. Warto także szukać okazji cenowych, jak wspomniałem na początku technologicznie Zones Pro 2015 nie różni się niczym od modelu bieżącego, a częstokroć jest dużo tańszy w zakupie.

 

Zobacz galerię zdjęć w wysokiej rozdzielczości: http://bramkarze.pl/content/adidas-zones-pro

 

Kategorie: