Dodane przez moderator on November 23, 2014

Autobiografie bywają różne, często przekolorowane w jedną bądź drugą stronę, tak by nie były nudne lub zbyt obrazoburcze. Samotność bramkarza z pozoru jest przedstawicielem tej nudniejszej części. Jest w niej jednak coś, co dla wielu - zwłaszcza młodych sportowców - okazać się może wartościowym przesłaniem.

Zacznijmy jednak od początku. Victor Valdes jest hiszpańskim bramkarzem. Całą dorosłą karierę związany z FC Barceloną. V.V. od lat wzbudza kontrowersje i sprzeczne opinie w środowisku dziennikarzy i kibiców piłkarskich. Jedni uważają go za świetnego bramkarza, specjalistę od gry na linii i najlepszego bramkarza FCB w historii, a inni mają go za przeciętniaka, który w Barcelonie radził sobie dobrze tylko dlatego, że miał przed sobą na boisku doskonałą defensywę i zabójczo skuteczny atak z Messim na czele. 

Czego by o Valdesie nie mówić, trzeba mu oddać, że to jeden z najbardziej znanych sportowców świata, który z racji występowania w Barcelonie za czasów jej największej świetności, wytrzymywać musiał olbrzymią presje i oczekiwania całego środowiska. I to właśnie pojęcie "presja" pojawia się w książce nadzwyczaj często. 

Koncept na Samotność bramkarza jest prosty. To właściwie poradnik Valdesa, w którym w kilku prostych krokach stara się pomóc innym jak radzić sobie z presją, na podstawie tego jak to właśnie on sam czyni. I chociaż w teorii brzmią one całkiem spójnie i racjonalnie, to jednak o skuteczności tej "#metodyV" trudno nawet dyskutować. Jej założenie można właściwie streścić w jednym zdaniu: - jesteś najgorszy w tym co robisz i już nic gorszego przytrafić Ci się nie może. Taki jest właśnie punkt wyjścia. Założenie to jest tym bardziej dziwne, gdy poznamy podejście autora do piłki nożnej. Otóż, jak sam pisze, granie weekendowych meczów, to był dla niego koszmar. Trenowanie i zabawa w tygodniu była jak najbardziej pozytywna, z kolei czas próby, a więc mecz, i związana z nim presja powodowały, że V.V. piłki niemal nienawidził. 

Oczywiście w walce z presją Valdes wymienia kilka innych, ważnych elementów, które mogą przyczynić się do sukcesu i te są jak najbardziej zrozumiałe i logiczne. Wyjście z założenia, że jest się w danym aspekcie najgorszym, może u niektórych zadziałać, jednak u innych może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego, należy więc brać porady bramkarza z dużą rezerwą. 

Krótkie i prosto napisane rozdziały, wypełniają więc właśnie porady i opisy ich praktycznego zastosowania z życia bramkarza. Całość wypada przekonująco i dość interesująco, chociaż nie odnajdziemy w autobiografii smaczków w postaci opisu treningów czy nieznanych faktów z życia zawodnika czy innych piłkarzy Barcelony lub kadry Hiszpanii. Największy nacisk jest położony na warstwę "poradnikową", co czyni z Samotności bramkarza pozycję raczej tylko dla entuzjastów samego Valdesa i ewentualnie tych, którzy w tego typu postaci poszukują jakichś form mądrości życiowych.

Autor: Victor Valdes
Tytuł: Samotność bramkarza
Wydawnictwo: SQN
Ilość stron: 200
Okładka: twarda
Cena z okładki: 39,90

Kategorie: