Dodane przez moderator on May 16, 2016

Blind football, czyli piłka nożna dla niewidomych do złudzenia przypomina futsal. Po pięciu graczy w drużynie, boisko o wymiarach 20 x 40 oraz gra 2 x 25 minut sprawiają, że gra przypomina siostrę bliźniaczkę piłki halowej. Są jednak elementy, które czynią tą grę wyjątkową i sprawiają, że coraz szersze grono osób z dysfunkcją wzroku pragnie spróbować w niej swych sił.

Pierwszą, a zarazem największą różnicą jest fakt, iż gracze pola nie widzą. Ich oczy zasłoniete są specjalnymi przepaskami, które sprawiają, że bez względu na wadę wzroku wszyscy gracze zmuszeni są do posługiwania się jedynie zmysłem słuchu. Piłkarze sygnalizują swoją pozycję na boisku okrzykiem „voy” celem zasygnalizowania swojej pozycji względem rywala i piłki, która przez zainstalowany w niej specjalny system grzechotek wydaje z siebie charakterystyczny i donośny dźwięk.

Dla zachowania płynności gry oraz w trosce o bezpieczeństwo piłkarzy wzdłuż lini bocznych zamontowane są specjalne bandy, które ograniczają pole gry. Jedynym graczem, który widzi jest bramkarz, jednak jego rola na boisku nie ogranicza się jedynie do bronienia. Golkiper w blind futbolu jest jednym z trzech przewodników, którzy nawigują graczami swojego zespołu. Bramkarz dowodzi zawodnikami znajdującymi się w strefie obronnej, ustawiony za boczną linią trener kieruje środkiem pola, a strefą ataku nawiguje ustawiony za bramką rywala przewodnik.

Z racji, iż golkiper widzi nie ma on prawa brać czynnego udziału w grze poza wyznaczoną dla niego specjalną strefą o wymiarach 5m szerokości na 2m długości. Opuszczenie przez niego tej strefo choćby poprzez wysunięcie poza jej linie stopy czy dłoni traktowane jest jako faul i karane jest rzutem karnym. Elementy te sprawiają, że golkiper musi być skupionym nie tylko na piłce i ruchach rywala. Musi również sprawnie nawigować swoimi kolegami z pola przy jednoczesnym uważaniu na wyznaczoną dla niego strefę.

Rola bramkarza w blind futbolu jest odpowiedzialną funkcją. Prócz bramkarskich umiejętności gracz na tej pozycji musi cechować się spostrzegawczością, komunikatywnością oraz skupieniem. Bowiem nawet najlepsi obrońcy nie poradzą sobie bez sprawnego nawigatora.

Od 2015 roku na terenie SOSW dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie działa klub sportowy Tyniecka NIE WIDZĘ PRZESZKÓD Kraków - jeden z dwóch w Polsce klubów zrzeszających piłkarzy niewidomych i słabowidzących uprawiających blind futbol. W jego szeregach występuje aż czterech reprezentantów Polski, w tym bramkarz - Krzysztof Bednarkiewicz. W ubiegłorocznych Mistrzostwach Europy w Hereford Polska zaliczyła swój turniejowy debiut mierząc się w grupie z utytułowanym gospodarzem - Anglią oraz późniejszym mistrzem kontynentu -  Turcją.

Był to trudny debiut, który pokazał, że nasz kraj jest na samym początku długiej drogi, której celem jest rozwój blind futbolu w naszej ojczyźnie. Aby był on możliwy potrzebna jest odpowiednia infrastruktura w postaci dostosowanych do warunków blind futbolu boisk ze specjalnymi bandami, którego krakowski klub nie posiada. Sprawia to, iż treningu nie odbywają się w profesjonalnych warunkach, a celem rozegrania meczu sparringowego bądź wzięcia udziału w turnieju zmuszeni jesteśmy do kosztownych zagranicznych wyjazdów.

Wierzymy, że w przyszłości w Polsce blind futbol rozwinie się podobnie jak w Niemczech czy Hiszpanii, gdzie od wielu lat działają profesjonalne ligi sportowe o mistrzostwo kraju, a kluby działają pod egidą narodowych związków piłkarskich i profesjonalnych klubów sportowych.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o blind futbolu oraz o klubie Tyniecka NWP Kraków odwiedźcie naszą stronę: www.t6nwp.pl 

Dołączcie również do nas na facebook’u, aby być na bierząco z wydarzeniami z naszego klubu: fb.com/t6nwp

 

Kategorie: