Dodane przez moderator on March 19, 2015
Jaki krój rękawic bramkarskich?

Częstym dylematem dla wielu, zwłaszcza początkujących bramkarzy, jest wybór kroju rękawic bramkarskich. W tym krótkim poradniku przybliżymy Wam najpopularniejsze kroje oraz opowiemy o plusach i minusach każdego z nich.

Obecnie możemy wyróżnić trzy główne kroje rękawic bramkarskich. To one są również podstawą do modyfikacji, które stosują niektóre firmy produkujące rękawice dla bramkarzy piłki nożnej. Niebawem też opiszemy inne kroje, hybrydowe, łączące w sobie cechy każdego z poniższych. Zacznijmy jednak od początku.

 

Krój Flat – płaski, klasyczny. Jest to najstarszy, najprostszy i przez długi czas najpopularniejszy krój rękawic bramkarskich. Cechuje się dużą wytrzymałością na uszkodzenia, znikomym naprężaniem powierzchni pianki na palcach oraz prostotą ewentualnej reperacji we własnym zakresie. Szycie jest widoczne, łączy piankę z bocznym panelem rękawicy, i najczęściej szycie owe jest poprowadzone pojedynczym ściegiem. Powierzchnia chwytna jest zbliżona do tej którą oferuje dłoń bez rękawicy. Stosują go praktycznie wszyscy producenci rękawic bramkarskich.

Zalety:

+ idealny dla początkujących

+ prostota wykonania

+ tańszy niż inne

+ łatwy w naprawie

+ wytrzymały

+ nie przenoszący dużych naprężeń pianki

+ powszechny

+ w modelach z siatką, dobra wentylacja

Minusy:

- słabsze dopasowanie do dłoni niż w innych krojach

- dla niektórych, za słabo przenosi odpowiednie czucie piłki

- stosunkowo luźny, co utrudnia określenie optymalnej rozmiarówki dla różnych firm

 

Krój Rollfinger – obszycie pianką całego palca dookoła. Drugi krój w naszym zestawieniu powstał na długo po stworzeniu pierwszych, stricte bramkarskich, rękawic. Obecnie wypiera pod względem częstotliwości wyboru przez bramkarzy, krój flat. Cechuje się rzekomo zwiększoną powierzchnią chwytną (piszę rzekomo, ponieważ podczas nacisku do piłki przywiera tylko część obszycia). Krój rollfinger w praktyce sprawdza się głównie w sytuacjach, gdy piłka ma tendencje do „uciekania” z naszych rąk. Sprawdza się więc w przypadku osób o małych dłoniach, ale nie tylko. Rollfinger cechuje się średnią wytrzymałością, zwłaszcza w miejscu wszycia środkowych palców. W tym też miejscu, stosunkowo często zdarzają się pęknięcia szwów, które trudno naprawić we własnym zakresie. Poza tym szwy w pozostałych miejscach - najczęściej - są dobrej jakości.

Zalety:

+ popularność

+ stosunkowo duża powierzchnia chwytna

+ doskonale sprawdza się przy mniejszych dłoniach

+ wygodny

Wady:

- często puszczający szew pomiędzy dwoma środkowymi palcami

- trudny w naprawie

- stosunkowo drogi

- dość podatny na uszkodzenia powierzchni pianki na końcach palców

 

 

Negative Cut – szwy wewnętrzne. Często wybierane przez profesjonalistów szycie Negative, początkowo było dostępne tylko przy rękawicach SMU. Z czasem NC weszło do powszechnej dystrybucji i teraz jest jednym z trzech podstawowych krojów. Cechuje się zszyciem pianki i bocznych paneli wewnętrznym szwem, dzięki czemu rękawica przylega mocniej do powierzchni dłoni oraz ściśle do boków palców. Niektórzy twierdzą (błędnie zresztą), że boczne panele muszą być odszywane z bardzo grubych materiałów i pianek. Podobno poprawia to powierzchnię chwytną. Jest do nieprawda. Podstawowym zadaniem bocznych paneli jest wspomóc utrzymanie piłki w dłoniach (podobnie jak w przypadku rollfingera), i nadać rękawicy i palcom taką elastyczność, aby ich powierzchnia jak najpełniej przylegała bezpośrednio do powierzchni piłki. Za gruby materiał na panelach bocznych powoduje wypaczenie kształtu palców oraz zmniejszenie faktycznej powierzchni chwytnej. Głównym plusem NC (przy dobrym dopasowaniu rozmiaru), jest najlepsze przyleganie wnętrza dłoni, do powierzchni rękawicy. Wiąże się to zarówno z odpowiednim czuciem piłki jak i - niestety - sporą podatnością na uszkodzenia, wynikającej z dużych naprężeń na szwach. Skutkuje to tworzeniem się ubytków w okolicach szwów oraz krańców palców. Warto wybierać rękawice NC o 0,5-1 rozmiaru większe niż nominalnie nosimy.

Zalety:

+ powierzchnia chwytna

+ przyleganie do piłki

+ dobre „czucie” piłki w rękawicach

+ w większości przypadków duża wygoda

Wady:

- podatność na uszkodzenia mechaniczne

- duże naprężenia pianki na palcach

- NC na kciuku może uwierać

- ceny modeli z NC mogą różnić się od tych z innym krojem

- słaba wentylacja

 

Jaki krój więc wybrać dla siebie?

W swojej przygodzie z rękawicami bramkarskimi, warto poeksperymentować i sprawdzić czy dany krój nam pasuje. Wielu zawodników gra tylko w NC, inni tylko w Rollfingerze a jeszcze inni wybierają tylko prosty krój Flat. Wszystko zależy od preferencji oraz ceny rękawic z danym krojem. Przy wyborze warto rozważyć plusy i minusy każdego z krojów.  Na początku najlepiej pograć we Flacie, potem spróbować Rollfingera, który dość szybko może do siebie albo przekonać albo odstraszyć. Na końcu warto sprawdzić rękawice z szyciem wewnętrznym. Mimo największej podatności na uszkodzenia mechaniczne, poczucie chwytu znacząco różni się od pozostałych. Pamiętajmy też, że niektóre marki tworzą hybrydy tych trzech krojów. W następnym tekście przybliżymy Wam niektóre z nich. 

 

Źródło: bramkarze.pl/m.kolodziejczak

Kategorie: